poniedziałek, 1 lipca 2019

Wycieczka do Nemrut Dağı

Śniadanie zjadamy dla odmiany w Birlik Pastanesi i nie jest to dobra odmiana. Śniadania jest mniej niż wczoraj i do tego jest droższe, płacimy 28 TL! Już tu nie przyjdziemy.
Wyjeżdżamy o 9, razem z nami Pakistańczyk, Khaleb, urodzony w Anglii, mieszkający w Londynie. No i kierowca, zarazem właściciel hostelu. Oglądamy największą tamę w Turcji, Atatürk Baraji, na rzece Eufrat, wytwarza się tu 25% zapotrzebowania na energię elektryczną w Turcji.







Potem krążymy po mieście, szukając tapicera samochodowego. Jemy lunch zanim jeszcze zaczęliśmy zwiedzać :p no cóż,  takie tu zwyczaje... Zatrzymujemy się w Kahta w Papatya Restaurant, jemy smaczne dania mięsno-warzywne, do tego sałatka, chleb i ayran.




Ruszamy do Karakuş Tümülüsü. Pochodzący z I wieku p.n.e. grobowiec króla Commageny, Mitrydatesa II oraz królewskiej rodziny otoczony jest kolumnami. Od południa znajduje się kolumna z orłem. Idziemy dalej i widzimy dwie wschodnie kolumny, na których kiedyś znajdowały się lew i byk; obecnie zachował się jedynie tułów lwa. Na końcu dochodzimy do ostatniej kolumny, na której znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca króla Mirydantesa II, a tuż obok niej głowa lwa. Dookoła piękny krajobraz.
Tumulus construction is a memorial grave of Commagene Royal Family; its upper surface is formed with broken stones and there are columns around it. There is an eagle on the southern column, a lion and a bull on the eastern column, a relief showing King Mithridates II, shaking hands with his sister Laodike. According to the inscription on the eastern column, this grave belongs to mother of Mithridates II (36- 20 BC) Isias, his sister Antiochis and his niece Aka.

































































Most łukowy Severan Bridge (znany również jako Chabinas Bridge lub Cendere Köprüsü) zbudowany przez szesnasty legion na początku III w. na cześć Septimusa Servusa, rzymskiego cesarza panującego w latach 193-211 n. e. Licząca 120 metrów długości, oraz 7 metrów szerokości budowla została wzniesiona przez cztery miasta Commagena, która od czasu podboju w 72 r. n.e. przez Cesarstwo Rzymskie stała się jedną z jego prowincji.
Most zdobiony jest przez trzy kolumny, chociaż początkowo było ich o jedną więcej. Jedna kolumna poświęcona została Septimusowi Severusowi, druga jego żonie, a pozostałe dwie synom, późniejszym cesarzom Caracalli i Geta. Po śmierci Septimusa Severusa w 211 roku bracia współrządzili rok, do momentu kiedy Caracalla zamordował Geta i zastosował wobec niego damnatio memoriae (z łacińskiego oznaczające „potępienie pamięci”, czyli procedurę polegającą na wymazaniu z ksiąg, pomników i innych miejsc wszystkich świadectw związanych z istnieniem potępionej osoby). W związku z zastosowaniem procedury z mostu usunięto kolumnę poświęconą cesarzowi Geta.










Jedziemy na New Bridge, nad którym wznoszą się ruiny zamku Yenikale, niestety niedostępne,  gdyż prowadzone są tu prace konserwatorskie.







Teraz udajemy się do ruin starożytnego miasta Arsameia, założonego w III w. p. n. e. przez strapę (namiestnika) Commageny Arsemesa I, która w owym czasie była częścią państwa Seleucydów, powstałego w wyniku rozpadu imperium Aleksandra Macedońskiego. Arsemes był przodkiem króla Antiohosa I (był pradziadkiem, jego dziadka), a Arsemeia pełniła rolę letniej stolicy Kommageny. Obecnie możemy obejrzeć tu między innymi płaskorzeźby boga błyskawic Apollona-Mithrasa oraz Heraklesa-Artagnesa ściskającego rękę króla Antiohosa. Znajduje się tu też zespół świątynno-sepulkralny, w którym pochowany został ojciec Antiohosa, król Mitrydates. Wdrapujemy się na wzgórze,  na którym stoi stella przedstawiająca Antiochosa i Heraklesa i druga Antiochosa,  tunele, które służyły pobieraniu wody z rzeki w razie oblężenia oraz składy żywności,  a na szczycie znajdują się ruiny pałacu. Pięknie tu.





















































































Dalej pędzimy do Nemrut Dağı; to ostatni punkt programu i jego clou. Dostajemy bilety wstępu za 20TL/os. i 5 TL na transfer.















Nemrut Dağı, czyli góra Nemrut to miejsce, które jako jedno z dwunastu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Góra swoją sławę zyskała dzięki odkryciu szczątków sanktuarium religijnego wzniesionego z polecenia króla Commageny, Antiochosa I. Na jej szczycie został usypany mierzący 49 metrów wysokości oraz 152 metry średnicy tumulus, czyli grobowy kopiec, obok którego znajdowały się ogromne 8-9 metrowe figury przedstawiające siedzących bogów oraz samego króla, który był im równy. Po kamiennych schodach wchodzimy na górę. Podziwiamy ogromne głowy,  które spadły z posągów na ołtarzach podczas trzęsienia ziemi w XIX wieku. Piękne! Są tutaj dwa tarasy z posągami, wschodni i zachodni, na północnym znajdują się liczne stelle. Wschodni jest lepiej zachowany, korpusy rzeźb są praktycznie nietknięte, a głowy od prawej do lewej: Herakles, Apollo, Zeus, Tyche Fortuna i Antiochos.





































Czekamy jeszcze na zachód słońca,  który jest przed 20, a razem z nami tłum lokalnych turystów. Wieje silny wiatr, jest zimno.





























Szybko schodzimy na dół i ruszamy w drogę powrotną. Kolację jemy bardzo późno,  w przydrożnej knajpie Emmoş Bucak Telistri w Sivarak. Bierzemy gotowaną kozinę w rosole chleb, sałatki i tradycyjnie ayran.




























































Do hotelu docieramy tuż po północy. Wycieczka kosztuje nas 375 TL/os.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz